У Луцьку говорили про енергозбереження

17 липня у Луцьку у Волинській ДОУНБ ім. Олени Пчілки пройшов другий тренінг з циклу навчально-практичних тренінгів на тему "Енергозберігаючі технології природи" — "Програма кредитування енергозберігаючіх технологій для ОСББ". Тренінг був ініційований "Центром економії ресурсів" ВОГО "Фундація розвитку громад" за підтримки ВОУБ "Укргазбанк".

Цього разу захід був присвячений представникам ОСББ, та тим рішенням, які сьогодні можливі для запровадження енергозберігаючих технологій для багатоповерхових будинків. Щоб показати представникам ОСББ, яким шляхом можна піти, аби здійснити бажане, у тренінгу прийняв участь директор ВОУБ з державним капіталом "Укргазбанк" Володимир Вовк. Повідомили організатори заходу.

В своїй промові голова ВОГО "Фундація розвитку громад" позначив, що сьогодні наша країна на 20-30 років відстає від усієї Європи в плані втілення енергозберігаючих технологій. Також, на жаль, не дуже популярні ці заходи й у нас на Волині: "Волинь дуже відстає від інших областей. Наприклад, на Закарпатті дуже поширене використання геліосистем, бо там люди ближче до Європи. У Польщі, Німеччині і взагалі по Європі геліосистеми дуже поширені, бо там люди вміють рахувати гроші і дуже добре розуміють, скільки можна зекономити. В нашій же країні, як відомо, зараз дуже напружена економічна ситуація, підвищуються ціни на традиційні енергоресурси, але ми досі нічого не робимо для того, щоб позбавитися великих затрат та енергозалежності", — говорить Роман Михальчук.

"Аналізуючи ситуацію, чому все так відбувається у нас, ми розуміємо, що справа не в тому, що геліосистеми дорого коштують чи на їх придбання нема де взяти кошти. Якщо порівняти ціни сьогодні з початком 2000-х років, то зараз все значно подешевшало і стало доступнішим. До того ж є багато виробників, у тому числі й українських, завдяки чому можна підібрати найбільш зручний варіант для себе. Аби розвіяти сумніви про те, що на Волині мало сонця і ці системи не будуть працювати у нас, можу привезти як приклад Швецію та Норвегію, які мають найбільші відсотки використання геліосистем у Європі. Тобто, ми розуміємо, що проблема саме у низькому рівні сприймання енергозберігаючих технологій. Саме тому ВОГО "Фундація розвитку громад" прийняла рішення про проведення серії семінарів, на яких людям треба пояснити, що це таке, для чого воно потрібно, як працює і який результат можна отримати, використовуючи на практиці енергозберігаючі технології", — пояснив Роман Михальчук.

За словами голови ВОГО "Фундація розвитку громад", на сьогоднішній день є дуже багато рішень для того, аби забезпечити себе, своїх клієнтів та родину усім необхідним, економити при цьому і, нарешті, позбутися енергозалежності. Ці рішення є і для нагріву гарячої води, і для живлення опалення (підігрів води за допомогою сонця, а потім подача її до котла тощо), і для електрики. До речі, геліосистема може замістити 100% потреби у гарячій воді з травня по вересень, в зимовий час — 30-40%, у перебігу року — 70-75%. Термін служби геліосистем становить від 25 до 50 років. Гарантія на сонячні колектори — до 15 років. Термін окупності геліосистем становить від 3 років. Тобто, сама природа і новітні технології дають нам сьогодні надзвичайні можливості і за їх використання не треба платити шалені гроші.

В свою чергу, директор ВОУБ "Укргазбанк" Володимир Вовк розповів присутнім про програму кредитування ОСББ, завдяки котрій втілити енергозберігаючі технології в життя можна вже зараз.

Суть програми полягає в тому, що ВОУБ "Укргазбанк" сплачує рахунки ОСББ, за якими вони реалізують енергозберігаючі та інші проекти (реконструкція, ремонт конструктивних елементів житлових будинків, утеплення будинку, оновлення системи газо-, тепло-, водопостачання та водовідведення, озеленення території, оздоблення майданчиків, тощо) у розмірі від 10 тис. до 1 млн. грн. Термін кредитування — 5 років. Згідно цієї програми, право на такий кредит мають ОСББ, які функціюють не менш 12 місяців. Для оформлення кредита не потрібна 100-відсоткова належність мешканців будинку для ОСББ (потрібно 90%). І, звичайно, банк повинен бути впевнений в тому, що ОСББ не є банкрутом, не має судових позовів, не має заборгованостей серед банків та ресурсопостачальників — тобто, йому можна довіряти. Процентна ставка на термін кредитування до 12 місяців — 17,0% річних, понад 12 місяців — 17,5%. Відповідно до рішення Луцької міської ради No38/52 від 28.02.2013 року, Луцькою міською радою здійснюється відшкодування відсотків за кредитами у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, але не більше ніж відсоткова ставка, передбачена кредитною угодою. Тобто, можна сказати, "Укргазбанк" надає ці кошти для ОСББ за 0%. Крім того, банком здійснюється постійний моніторинг цін на послуги та обладнання, що збереже ОСББ від необґрунтованих затрат. Також в "Укргазбанку" працює спрощена система документації для оформлення кредитів на потреби ОСББ.

"Програма кредитування ОСББ працює вже другий рік. Вона була перероблена і затверджена і Кабміном, і Мінфіном. Маю сказати, що сьогодні вона унікальна: вона беззаставна, не потребує власних коштів, має термін у 60 місяців. До того ж, міська рада вже другий рік дає компенсацію відсотків на рівні подвійної облікової ставки Національного банку України. Тобто, ми безкоштовно надаємо ці гроші", — позначив Володимир Вовк.

ВОГО "Фундація розвитку громад" безкоштовно надає консультації, що до втілення енергозберігаючих технологій, розробляє плани та шукає відповідні рішення, що потрібні саме вам, для вашої оселі, для вашого бізнесу.

"Ми маємо багато партнерів, які досягли в цій сфері дуже добрих результатів і готові допомогти кожному, хто звернеться до нашого "Центру енергозберігаючих технологій" як інформаційно, так і практично. Кожній людині, яка зацікавлена цією темою, але не знає, з чого почати, як розрахувати, до кого звернутись, запрошуємо до нас. Для нашої країни дуже важливо подолати межу неосвіченості та страху і вийти на новий рівень", — зазначив Роман Михальчук.

ВОГО "Фундація розвитку громад" нагадує, що тренінги на тему "Енергозберігаючі технології природи" проходять у Волинській ДОУНБ ім. Олени Пчілки (м. Луцьк, вул. Шопена, 11) щочетверга о 12.00. Ми запрошуємо на наші тренінги представників влади, ЗМІ, керівників підприємств та установ, керівників бюджетних організацій, сільських громад, представників ОСББ, будівельних організацій, підприємств громацького харчування та готельних господарств а також усіх, кому цікаві наші теми.

Слово Волині