Едуард Ставицький розповів про перспективи використання газотранспортної системи України

Вигідне географічне розташування дає Україні можливість відігравати важливу роль у міжнародній системі транспортування газу і сприяти прискоренню її інтеграції в європейський та світовий економічний простір. Про це повідомив Міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький в ІА "Укрінформ" в понеділок 13 травня під час прес-конференції на тему "Перспективи використання газотранспортної системи України".

Як відомо, 3 травня 2013 року Українська делегація на офіційному рівні взяла участь у круглому столі високого рівня з питань розвитку газового ринку в Україні під головуванням європейського комісара з питань енергетики Гюнтера Оттінгера. Захід відбувся у м. Брюссель, Королівство Бельгія. Також у круглому столі взяли участь провідні компанії нафтогазового ринку світу та представники фінансових структур. У рамках круглого столу були проведені семінари з питань розвитку газового коридору та розгляд практичних питань з використання газових сховищ України для ЄС. Було обговорено питання газового ринку України та перспективи розвитку газотранспортної системи України.

"На сьогодні газотранспортна система України включає 38,9 тис.км газопроводів різного призначення та продуктивності, 72 компресорні станції (КС), 1458 газорозподільних станцій (ГРС), 13 підземних сховищ газу (ПСГ) та об'єкти інфраструктури, які забезпечують функціонування системи", — повідомив Міністр Едуард Ставицький.

Він додав, що транспортування газу по системі газопроводів і його закачування в ПСГ забезпечують 110 компресорних цехів, де встановлено 702 газоперекачувальні агрегати загальною потужністю 5,4 тис. МВт. Надійність транзитних поставок газу і газопостачання внутрішнім споживачам забезпечується комплексом підземних сховищ газу загальною ємністю 31,0 млрд. куб м. Необхідний обсяг газу в ПСГ для забезпечення потреб споживачів України становить до 15 млрд. куб.м. Таким чином, існує реальна можливість зберігання в ПСГ України природного газу для європейських компаній в обсязі до 15 млрд. куб. м. На "вході" ГТС України здатна прийняти до 285 млрд. куб. м, а на "виході" передати 178 млрд. куб. м природного газу, в т.ч. 146 млрд куб.м в країни Європи, включаючи Молдову.

"Вигідне географічне розташування України на основних шляхах транспортування природного газу від газовидобувних регіонів Росії та Центральної Азії до країн Європи, які є основними його споживачами, техніко- економічні переваги розвитку наявної газотранспортної системи дають Україні потенційну можливість відігравати важливу роль у міжнародній системі транспортування газу і сприяти прискоренню її інтеграції в європейський та світовий економічний простір", — зазначив Едуард Ставицький.

Міністр також повідомив, що за підсумками минулого року ПАТ "Укртрансгаз", як і в попередні роки, виконало всі непрості завдання, які стояли перед Компанією. Протягом 2012 року газотранспортна система працювала надійно і виконувала покладені на неї функції безперебійного транспортування газу споживачам України і транзиту газу в країни Європи. Загальний транзит природного газу територією України в 2012 році склав 84,3 млрд. куб.м. Враховуючи пропускну здатність нашої системи на виході, резерв потужності становить 60 млрд. куб.м, що перевищує потужність "Північного потоку".

Очільник Міненерговугілля нагадав, що вже чотири роки триває діалог з Європейською Комісією та міжнародними фінансовими організаціями (МФО) з метою виділення кредитних коштів на модернізацію газотранспортної системи України. Протягом цього періоду Уряд України послідовно виконував зобов'язання за підписаною Спільною Заявою Україна — ЄС від 23 березня 2009 року та Договором про заснування Енергетичного Співтовариства, до якого Україна приєдналась у 2010 році. Для ефективної підготовки проекту модернізації та реконструкції газотранспортної системи України та залучення кредитних коштів МФО, Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залучила послуги консорціуму західних консультантів на чолі з Mott MacDonald Ltd для розробки техніко-економічного обґрунтування модернізації газотранзитної системи та підземних сховищ газу України (ТЕО), який є необхідним документом для прийняття МФО рішення про надання кредитних ресурсів.

Результати ТЕО показали, що модернізація газотранспортної системи України є економічно вигідною та відповідає як стандартам українського законодавства, так і стандартам ЄС. Першочерговим проектом для фінансування обрано першу чергу проекту "Модернізація та реконструкція магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород", вартість якої за попередніми оцінками становитиме 519 млн. дол., у тому числі за рахунок коштів ЄБРР та ЄІБ на паритетних умовах — 308 млн. дол., решта — за власні кошти Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Інші черги фінансування проекту "Модернізація та реконструкція магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород" (загальна вартість 1 024 млн. дол. США) планується здійснити, у тому числі, із залученням кредитних коштів МБРР.

Кабінет Міністрів України