Стримування тарифів на газ для населення лише погіршить фінансове становище НАК «Нафтогаз України»

Серед можливих наслідків подальшого штучного стримування тарифів на газ — погіршення фінансового стану НАК «Нафтогаз України» та його життєздатності в цілому. Про це, коментуючи намір уряд заморозити зростання тарифів на газ для населення, сказав аналітик ІК «Phoenix Capital» Сергій Петренко. «Монополіст зможе залишатися на плаву лише завдяки прямих субсидій держави. Частково покрити різницю між економічно обгрунтованими тарифами та фактичними допоможуть збільшуються надходження від транзиту газу, але це не вирішить проблему збитковості продажів газу за цінами нижче собівартості», — сказав аналітик, водночас нагадавши, що надходження від транзиту газу не спрямовуються на модернізацію ГТС . «Згодом, коли питання модернізації стане гостріше, Україні, можливо, доведеться продати частку в ГТС для залучення необхідних інвестицій», — підкреслив С.Петренко.
Експерт відзначив, що рекомендації уряду щодо обмеження тарифів можуть бути виправдані низькою платоспроможністю споживачів — заборгованість споживачів перед «Нафтогазом» з 1 січня по 1 лютого ц.р. виросла майже на 3 млрд. грн. «Але існуючих в підземних сховищах України 18 млрд куб. м газу на всі потреби може не вистачити. Зокрема, Україна повинна буде мати значні обсяги газу в своїх ПСГ до початку наступного опалювального сезону для забезпечення безперебійного транзиту газ до Європи. Газа наявного в ПГС також не вистачить для заміщення дорогого імпорту для повного задоволення внутрішнього попиту», — підкреслив С.Петренко.
На його думку, виходом в даній ситуації може стати лише поетапне збільшення роздрібних цін на газ, в результаті якого споживачі будуть змушені підвищувати свою енергоефективність, знижувати споживання природного газу або шукати більш дешеві енергоресурси. «Тому саме питання стимулювання енергоефективності має прийти на зміну політиці з підтримки споживачів низькими тарифами на газ», — резюмував аналітик.

РБК-Україна