У вас іще є електрочайник? Можете його викинути

Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) розглядає змогу запровадження дворівневого тарифу на електроенергію для побутових споживачів, який буде диференційовано залежно від обсягів місячного її споживання. 

Як повідомило УНІАН, про це розповів під час "круглого столу" представників НКРЕ й Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) заступник начальника управління цінової політики в електроенергетиці НКРЕ Руслан Кайдаш.

За його словами, зокрема, введення такого тарифу передбачає встановлення порога споживання на рівні 150 кВт/год. на місяць. У разі перевищення цього обсягу за електроенергію доведеться платити за новим тарифом. Якщо споживач використав до 150 кВт/год., то ціна за кВт/год. для нього не зміниться і становитиме 24 коп. з ПДВ.

Р. Кайдаш зазначив, що така схема передбачатиме застосування нового тарифу лише до обсягів електроенергії, спожитих понад поріг у 150 кВт/год. "Тобто в разі використання 170 кВт/год. споживач сплачуватиме за новим тарифом лише за 20 кВт/год.", — пояснив він.

Також пан Кайдаш заявив, що на сьогодні чинний тариф для населення компенсує витрати, пов'язані з виробництвом, розподілом і постачанням електроенергії, лише на 27%, тоді як, наприклад, у сусідній Росії цей рівень досягає 73%.

НКРЕ також зазначає, що введення нових тарифів за запропонованою схемою суттєво не вплине на витрати населення, оскільки, за даними регулятора, нині понад запропонованого показника 150 кВт/год. електроенергію споживають лише 25% побутових споживачів.

Наразі схема корекції тарифу, що її запропонувала НКРЕ, проходить узгодження на рівні Міністерства економіки, Міністерства палива й енергетики, Міністерства фінансів і Міністерства праці й соціальної політики.

Чим нові тарифи обернуться для побутових споживачів?

Насамперед, це означає повернення в учорашній день. Якщо для села, де є піч на дровах чи соломі, мінімальної норми споживання енергії вистачить, то для міста вона замала. З метою економії доведеться викинути з квартири електрочайник, мікрохвильову піч і ще низку не дуже потрібних приладів. Уважніше доведеться ставитися до освітлення, прання, роботи комп'ютера, холодильника й інших електроприладів.

Найбільше постраждають громадяни, які мають стару техніку. Для прикладу, радянський холодильник щомісяця споживає близько 60 кВт. Новий — більш ніж наполовину менше — 26 кВт. Те саме стосується електроламп. Якщо енергоощадні лампи за годину "беруть" 15 ват, то звичайні — 75-100 ват. Різниця суттєва.

Економити доведеться навіть, працюючи за комп'ютером. За годину роботи комп'ютер із ТСТ (плоский монітор) "з'їдає" 100 ват, а старого зразка з електропроменевою трубкою — 300 ват.

Особливо боляче вдарить запровадження дворівневого тарифу на електроенергію по сім'ях, які поспішили перейти на електричне опалення.

 

Василь Худицький

"Львівська Газета"