АЕС: закрити не можна продовжити (кому поставлять 10 грудня)

На Рiвненськiй АЕС розпочала роботу iнспекцiя, яка може ухвалити непросте i доволi скандальне рiшення. Рiч у тiм, що у груднi збiгає термiн експлуатацiї першого першого енергоблоку станцiї, а наступного року — другого. I, логiчно мiркуючи, їх мали б закрити. Але не все так просто.

Як повiдомляють нашi джерела, завдання перед iнспекцiєю поставили зовсiм iнше. Комiсiя повинна не списати енергоблоки, якi вiдпрацювали свiй ресурс, а… продовжити їх використання. Екологи шокованi: адже такого не роблять сьогоднi нiде у свiтi!

Один iз ключових аргументiв, який може схилити комiсiю до прийняття такого рiшення, — цiна питання. Адже, вiдповiдно до енергетичної стратегiї України, продовження термiну експлуатацiї АЕС коштує 6,4 мiльярда гривень, тодi як виведення з експлуатацiї блокiв, якi вiдпрацювали проектний та продовжений термiн експлуатацiї, — 179,4 мiльярда.

Чим це може загрожувати, "Експресу" пояснив Дмитро Хмара, експерт Нацiонального екологiчного центру України з енергетичних питань.

— Перевiрка Рiвненської АЕС проводиться з участю Державного комiтету ядерного регулювання України, департаменту пожежної безпеки МНС, Мiнiстерства охорони здоров'я. Але чомусь — жодного мiжнародного експерта… Чи можна вiрити, що це iнспектування буде об'єктивним?

— Ще донедавна до таких перевiрок залучали екологiв, проводили консультацiї з громадськiстю, вивчали думку вчених. Але тепер рiшення залежить тiльки вiд НАЕК "Енергоатом". I хоча для форми вони звернулися до рiзних мiнiстерств, це радше такий собi пiар-хiд. Скажiмо, згiдно з мiжнародними конвенцiями, Україна мала б попередити сусiднi держави, а проте цього не зроблено. Прикро, що в нас важливi рiшення приймають таким чином…

— Про продовження термiнiв експлуатацiї енергоблокiв на РАЕС говорили ще з 2004 року, коли ухвалили Стратегiю енергетичного розвитку України. Невже ситуацiя у країнi настiльки важка, що доводиться запускати реактори, якi вже вiдпрацювали свої ресурси?

— Насправдi це рiшення геть нелогiчне, — каже Дмитро Хмара. — Цього року спливає 30-рiчний термiн експлуатацiї першого енергоблоку, 2011-го — другого. Тобто, своє вони вже вiдпрацювали. Продовжуючи їх роботу, Україна свiдомо використовуватиме технiчно застарiлi реактори.

Це в той час, коли переважна бiльшiсть європейських держав закривають старi реактори. Наприклад, у Нiмеччинi енергоблоки типу ВВР-440, якi є на РАЕС, закрили ще до закiнчення проектного термiну роботи (це зробили в перiод об'єднання Нiмеччини, адже експлуатацiя тих блокiв не вiдповiдала європейським нормам безпеки), а у Болгарiї та Словаччинi такi енергоблоки вiдключили, щойно вони вiдпрацювали своє.

До того ж, з економiчної точки зору, продовження роботи старих реакторiв також є недоцiльним, адже Україна i сьогоднi не спроможна спожити всiєї енергiї, яку виробляє. Нинi ядернi потужностi України використовуються лише на 68 вiдсоткiв, навiть у холодну пору року.

Нема потреби й виробляти енергiю на експорт — за останнi три роки продаж її за кордон щороку зменшувався удвiчi.

— А наскiльки безпечним для людей буде таке рiшення?

— За свiтовою статистикою, пiсля 20-рiчного термiну експлуатацiї реакторiв кiлькiсть аварiй та позаштатних ситуацiй збiльшується удвiчi. I хоча Комiтет ядерного регулювання України рапортує, що на енергоблоках РАЕС не було жодних iнцидентiв, вони чомусь не вказують, що пiд час ремонту блоки простоювали, тому критичних ситуацiй просто не могло бути.

Мiж тим, уже фiксують просiдання майданчикiв, адже нема коштiв на їх стабiлiзацiю. А, скажiмо, через зсув грунту може статися руйнацiя фундаменту, що призведе до трiщин у корпусi. Адже цi конструкцiї свого часу були розрахованi на 30 рокiв експлуатацiї, тож нiхто не може передбачити, скiльки ще вони можуть витримати. А будь-якi технiчнi проблеми можуть спричинити нерегульованi ядернi реакцiї.

Крiм того, як показує свiтова практика, спрогнозувати ймовiрнiсть аварiй майже неможливо: про бiльшiсть причин стає вiдомо вже тодi, коли процес пiшов. Саме тому у свiтi нiхто нiколи не продовжує термiну експлуатацiї атомних реакторiв, адже це загрожує жахливими наслiдками.

— Коли ж ми довiдаємось про рiшення?

— До остаточного рiшення про продовження термiнiв експлуатацiї застарiлих ядерних блокiв лишилося понад два тижнi. 10 грудня Держкомiтет ядерного регулювання України має поставити в цiй справi крапку…

До речi, починаючи з 2010-го, майже щороку добiгатиме кiнця термiн роботи одного з ядерних енергоблокiв в Українi. Але проблема в тому, що процес їх виведення з експлуатацiї потребує значних фiнансових ресурсiв, яких уряд сьогоднi не має, тому вихiд вбачає у продовженнi експлуатацiї старих енергоблокiв. Ми наче на пороховiй бочцi!

Експрес.ua