Атомна енергетика може зникнути, а її замінить енергетична суміш

Брюссель Міжнародна організація Всесвітній фонд дикої природи (WWF) прогнозує, що атомна енергетика через кілька десятиліть зникне, бо її замінять інші види енергії. Сценарій повного забезпечення потреб людства відновлюваними джерелами енергії не лише технічно можливий, а й економічно вигідний, стверджують дослідники з цього найбільшого фонду на планеті, що бореться за збереження гармонії природи та біологічного розмаїття довкілля. До того ж, нещодавні аварії на японських АЕС можуть значно прискорити повну відмову від цього, як виявляється, далеко не мирного атому.

Вже для початку переходу на, так би мовити, "без'ядерну" енергію слід насамперед використовувати її менше та ефективніше. У Всесвітньому фонді дикої природи вважають, що до цього процесу повинні долучитися всі без винятку. Промисловість має покращити виробничий процес, приватні будинки слід все більше пристосовувати до використання так званої "пасивної енергії", а споживачі повинні змінити свої звички.

Дослідники WWF підрахували, що, скажімо, у такій країні, як Бельгія, де мешкає понад 10 мільйонів населення, відмова від атомних електростанцій вимагатиме інвестицій від 1 до 3 мільярдів євро протягом 25 років. І це фінансування може надходити вже сьогодні завдяки заощадженням.

Енергія води, сонця, вітру та… побутових відходів

Що ж пропонують використовувати замість "мирного атому"? Фахівці вказують на замінник, так звану "енергетичну суміш", що об'єднує енергію води, вітру, сонця та біомаси. Якщо з попередніми трьома, все ніби зрозуміло, то остання зокрема стосується, побутових відходів, які, завдяки спеціальним технологіям, перетворюються на струм. Чимало європейських закладів вже з успіхом впроваджують такі технології.

Наприклад, бельгійська клініка Монт-Ґодін, що працює при місцевому Льовенському університеті, отримує 50 відсотків електроенергії та 70 відсотків опалення від системи, що накопичує та трансформує газ від згорання відходів деревної промисловості. Як пояснює Патрік Декостер, генеральний директор клініки Монт-Ґодін, цей метод називається "конґенерацією", тобто спільне генерування енергії.

"Є три причини того, чому ми зважилися на цей проект. Перша — суто економічна, тобто, енергія нині коштує дорого, а лікарня її споживає багато. Тож, "конґенерація" дозволяє суттєво заощаджувати. Друга причина — прагнення економно використовувати енергію із повагою до довкілля. І остання — цією інвестицією ми підтримали наше вітчизняне підприємство, яке й розробляє такі системи", — зауважив керівник клініки.

Всесвітній фонд дикої природи наголошує, що перехід на відновлювані джерела енергії потребує складних політичних рішень. Нещодавня економічна криза значно ускладнила місію борців за чисте та безпечне для життя довкілля. Проте, загроза, яку приховувала атомна енергетика , стала значно очевиднішою після низки аварій на атомних станціях Японії. Як вважають фахівці, тепер пошуки шляхів відмови від енергії , виробленої небезпечним для людства способом, значно активізуються.

Радіо Свобода