Акціонери TEPCO не змогли відмовитися від використання ядерної енергії

Раніше, керівництво TEPCO погодило з урядом Кана схему компенсації заподіяної шкоди. Фото з відкритих джерел. Акціонери японської енергетичної компанії TEPCO — оператора АЕС "Фукусіма- 1" — відкинули пропозицію відмовитися від використання ядерної енергії, передає ВВС. Близько тисячі поліцейських перебували біля готелю, де проходила зустріч акціонерів компанії. Вони повинні були перешкодити учасникам акції протесту, які закликали TEPCO повністю відмовитися від ядерної енергії.

Акціонери TEPCO також розкритикували дії компанії в умовах кризи. Проте керівництво переконує інвесторів в тому, що вихід з виниклої кризи буде незабаром знайдений. "Ми працюємо над тим, щоб вийти з кризи якомога швидше", — заявив глава ради директорів TEPCO Цунехіса Кацумата.

Найзапекліші дебати розгорілися серед акціонерів з приводу майбутнього ядерної енергії і того, яку позицію з цього питання повинна займати компанія. Багато акціонерів вважають, що TEPCO повинна відмовитися від використання ядерної енергії. Незважаючи на значну підтримку планів відмови від використання ядерної енергії серед делегатів зборів, великі акціонери TEPCO, які володіють більшістю акцій, відкинули заклик.

У свою чергу, керівництво TEPCO принесло вибачення за інцидент на АЕС.

На думку аналітиків, нинішній дефіцит енергії в Японії свідчить про те, що країні необхідна ядерна енергія, щоб задовольнити потреби в електриці. "Питання в тому, чи може обійтися Японія без ядерної енергії. Чи готові японці пожертвувати високими стандартами життя", — зазначив аналітик компанії Ichiyoshi Investment Management Міцушіге Акіно. За його словами, заклики до відмови від ядерної енергії зрозумілі, проте реальність така, що без значних жертв неможливе економічне зростання.

Після землетрусу і цунамі в березні акції TEPCO втратили більше 90% своєї вартості. Правда, на початку минулого тижня цінні папери компанії підскочили на 32,12%. Аналітики пояснюють таке різке зростання рішенням японського уряду розглянути законопроект про фінансову підтримку компанії.

14 червня ц.р. Кабмін Японії схвалив схему компенсацій за ядерну шкоду, яку запропонувала TEPCO. Міністр торгівлі країни Банрі Кайєда повідомив, що схема оформлена у вигляді законопроекту і буде направлена в парламент якомога швидше. Він також сказав, що значне зростання тарифів на електроенергію, що розглядалось в якості одного з джерел фінансування компенсацій за збитки від аварії на "Фукусіма", не було схвалене. Для фінансування компенсаційних виплат TEPCO була змушена продати активи, що також допомогло мінімізувати підвищення тарифів.

Раніше TEPCO висловила намір продати активи на суму більше 500 млрд ієн (6,1 млрд дол.), і використовувати ці кошти для виплати компенсацій постраждалим від аварії на АЕС. Компенсації, зокрема, отримають, жителі евакуйованих районів поблизу атомної електростанції. Йшлося про продаж нерухомості і цінних паперів компаній, що належать TEPCO. Крім того, енергокомпанія планує призупинити виплату дивідендів за своїми звичайними акціями на строк від 5 до 10 років. Президент TEPCO звернувся до уряду Японії з проханням надати компанії допомогу з виплатою компенсацій.

У травні ц.р., TEPCO оголосила про те, що в 2011 р. річні чисті втрати складуть рекордні 15 млрд дол., і її президент пішов у відставку у зв'язку з кризою. Новим керівником TEPCO після відставки Масатакі Симідзу був призначений Тосіо Нісідзава.

Відзначимо, за підсумками минулого фінансового року, що завершився 31 березня, чистий збиток склав TEPCO 1,247 трлн ієн (15,28 млрд дол) в порівнянні з чистим прибутком в 133,79 млрд ієн роком раніше. Це найбільші втрати в історії японських компаній за межами фінансового сектора.

Нагадаємо, руйнівний землетрус 11 березня 2011 р. магнітудою 9,0 і цунамі зруйнували інфраструктуру північно-східних районів Японії і вивели з ладу систему охолодження реакторів на АЕС "Фукусіма-1", що призвело до пожеж, декільком вибухів і витоку радіації на цьому підприємстві.

РБК-Украина