Замість ріпака в Україні може заколоситися «слоняча трава»

Науковці з восьми країн світу, зокрема й України, розпочали розробляти пальне майбутнього, яке має стати більш екологічним та дешевшим за нафтопродукти.

На заміну ріпаку, від якого жовтіють поля в Україні та й у багатьох інших країнах світу, скоро може прийим — міскантус, або ж "слоняча трава", як її називають в народі. Міскантус походить із субтропічних та тропічних районів Африки та Азії. В Європі, де кліматичні умови значно відрізняються, доки прижився тільки один сорт цієї трави. До цього часу його використовували лише для виробництва біогазу.

Супер-трава? З міскантуса можна виробляти пальне…

Науковці, однак, сподіваються, що палітру використання міскантуса можна значно розширити, якщо навчитися вирощувати в європейських широтах більшу кількість сортів цієї рослини. Перевага перед ріпаком полягає в тому, що міскантус росте на висушених або ж надто солоних ґрунтах. Таким чином "слоняча трава" не займатиме площі, придатні для вирощування продуктів харчування.

"Ми проводитимемо тести з використання різних генотипів міскантуса як чистого пального, як субстрату біогазу, як сировину для виробництва біопального та як будматеріал", — розповідає професор Університету Гогенгайм Іріс Лівандовські. Разом з колегами з Великобританії, Нідерландів, Туреччини, Росії та України вона започаткувала проект, мета якого — отримання з міскантуса дешевої та різноманітної сировини.

… або споруджувати будівлі.

Великий комерційний потенціал

За словами Лівандовські, міскантус має дуже великий потенціал. "Ця рослина приносить великі доходи й може рости на неродючих ґрунтах", — розповідає науковець. Єдиною проблемою доки було те, що в Європі поки що є лише один комерційно доступний сорт.

Долею міскантуса переймаються навіть у Брюсселі. Нещодавно Єврокомісія виділила три мільйони євро для реалізації проекту. Після такого фінансового вливання дослідникам більше ніщо не заважає розпочати експеримент і засіяти ділянки в європейських країнах новими сортами цієї рослини.

Однак стверджувати, що "слоняча трава" сприятиме прориву в сфері виробництва біопалива ще зарано. Слід дочекатися остаточних висновків експертів. За результатами тестування для кожного сорту планується скласти, так званий, "екологічний баланс".

Deutsche Welle